Założę się, że dobrze to znasz: Twoja przyjaciółka właśnie przeszła na weganizm i teraz za każdym razem, gdy jesz przy niej kanapkę z szynką, chrumka wymownie i opowiada drastyczne sceny z rzeźni, które zobaczyła w jakimś szokujący reportażu.
A może masz kuzyna minimalistę, który za każdym razem, gdy odwiedza Cię w Twoim mieszkaniu, uporczywie powtarza, że powinieneś pozbyć się swojej kolekcji płyt winylowych, bo przecież na pewno nie jest Ci potrzebna. Są też znajomi od zero waste zarzucający Cię historiami ginących żółwi, zbulwersowani tym, że otworzyłeś przy nich ciastka zapakowane w plastik. To nic, że ciastka były dla nich, i że pochłonęli je bez mrugnięcia okiem.
Jak to jest, że bliscy nam ludzie – czasem ci, których szczerze kochamy – nagle zamieniają się w dupków? O ironio, wszystko dlatego, że właśnie postanowili być „lepszą wersją siebie”. Warto nadmienić, że “dupek” to w tym przypadku nie epitet a jedynie określenie zbioru irytujących zachowań, które sprawiają, że oddalamy się od siebie.
Oczywiście łatwiej zauważyć dupka w drugiej osobie, ale może to TY – świadomie lub nie – stałeś się wrzodem w towarzystwie i zamęczasz ludzi dookoła nowymi życiowym filozofiami?
Człowiek pierwotny
Fakt, że w takich przypadkach ewolucja nie działa na naszą korzyść. Jesteśmy uwarunkowani tak, by uczyć się głównie poprzez powtarzanie i wzmocnienie. To z tego powodu, gdy przechodzimy na weganizm, minimalizm czy inne wynalazki, pierwsze co nas dopada to faza wojująca. Chcemy zmieniać świat i nieść kaganek oświaty wszystkim, którzy jeszcze nie żyją po „naszemu”. Zawzięci i zdeterminowani głosimy dobrą nowinę,… choć nikt nas o to nie prosił.
Dobrze o tym pamiętać i wyluzować, gdy na początku naszej wielkiej życiowej rewolucji chcemy na siłę zrewolucjonizować też życie wszystkich dookoła.
Ludzie naprawdę nie lubią, gdy odpowiada się im na pytania, których nie zadali.
Po dwóch stronach barykady
Czasem jednak nawet ta wiedza nie pomaga. Stajemy się kimś, kto wie lepiej i kropka. Zakładamy, że nasze doświadczenia pokrywają się z doświadczeniami każdej napotkanej osoby i wszyscy na bank chcą w życiu tego samego, co my. Jeżeli myślą, że chcą czegoś innego, to tylko dlatego, że jeszcze nie odkryli, że są w błędzie. Na szczęście mają nas – my im to wyjaśnimy i ocalimy ich zbłąkane dusze. Oczywiście wkurzamy się, gdy nie rwą się, by razem z nami ratować świat. Bo niby jak oni mogą nie przejmować się tym całym kryzysem klimatycznym?! Jak mogą kupować nowe ciuchy? I co, do jasnej cholery, robi ta szynka na kanapce?!
No właśnie, jak to jest, że jedni się przejmują a inni wcale? Dlaczego ktoś je mięso, a Ty nie? I czemu Twój chłopak nie zamierza być minimalistą tak jak Ty?
Co na to Marshall Rosenberg
Na wszystkie te pytania można za wyżej wymienionym panem odpowiedzieć jednym prostym słowem: potrzeby.
Każde nasze działanie lub jego brak jest wynikiem jakiejś głębokiej pierwotnej potrzeby w nas. To one nas motywują i napędzają. To one są przejawem życia, które w nas pulsuje.
I choć potrzeby są uniwersalne dla każdej istoty ludzkiej, to strategie na ich zaspokajanie już nie.
Strategie obieramy bardzo indywidualnie, opierając się na naszej wiedzy i wcześniejszych doświadczeniach. To właśnie dlatego dwie osoby, które mają tą samą potrzebę zdrowia, mogą realizować ją w skrajnie różne sposoby. Jedna będzie weganem (bo przecież mięso jest złe) a druga będzie mięsożerna (bo przecież to dieta naszych przodków i to do takiego sposobu odżywiania jesteśmy uwarunkowani).
Która z nich ma rację? Każda – patrząc a to jednostkowo (bo każda realizuje swoją potrzebę) oraz żadna – patrząc na to ogólnie.
Punkt styku
Czy to oznacza, że jeżeli mamy różne potrzeby lub różne strategie, nie możemy się dogadać? Oczywiście, że możemy. Wymaga to jednak rozumienia mechanizmu potrzeba – strategia oraz otwartej i uważnej komunikacji. Wówczas, gdy obie strony są na to gotowe, można znaleźć strategię, która zadowoli zarówno wegana jak i mięsożernego.
Najczęściej jednak, by po prostu nie być dupkiem, nie potrzeba wcale aż takiego zachodu. W większości przypadków wystarczy, że będziemy świadomi własnych potrzeb stojących za naszymi życiowymi wyborami i najzwyczajniej w świecie pozwolimy innych w spokoju realizować ich potrzeby – bez indoktrynowania, pouczania i bez stawiania się „wiedzącym lepiej”.
To naprawdę nie jest ważne, czy w oczach innych ludzi mamy rację, czy nie. Ważne, żebyśmy się od siebie nie oddalali.
—————–
Jeżeli masz wątpliwość, jakie potrzeby stoją za Twoim życiowymi wyborami, lista poniżej może być pomocna.
Uwaga! Możesz mieć realny wpływ na treści, które tworzę. Wszystko dzięki społeczności PATRONITE
Jeżeli to z Tobą rezonuje, zajrzyj TUTAJ https://patronite.pl/MartaRobins i zobacz, w jaki sposób możesz stać się jednym z Mecenasów 😉
Dla nich przygotowałam dużo bonusów, między innymi dołączenie do super tajnej grupy na Facebooku 😉 Pokazuję tam bebechy mojej pracy oraz dzielę się tym wszystkim, z czego sama korzystam, by mieć jeszcze szczęśliwsze życie
Jeżeli jednak z jakoś powodów nie możesz lub nie chcesz być Mecenasem, to nic nie szkodzi. Zawsze możesz wesprzeć mnie kliknięciem kciuka w górę, udostępnieniami moich tekstów i podcastów, albo jakimś miłym słowem, które jest dla mnie wielką motywacją. A ponieważ – nie zważając na mój wiek – mam w sobie dziecięcą radość, z każdego takiego małego gestu naprawdę cieszę się jak wariatka 😉
LISTA POTRZEB
Potrzeby fizyczne:
Powietrza
Pożywienia
Wody
Schronienia
Ruchu
Odpoczynku
Snu
Wyrażenia swojej seksualności
Dotyku
Bezpieczeństwa fizycznego
Potrzeby autonomii:
Wybierania własnych planów, celów i marzeń, wartości
Wybierania własnej drogi prowadzącej do ich realizacji
Wolności
Przestrzeni
Spontaniczności
Niezależności
Potrzeby kontaktu z samym sobą:
Autentyczności
Wyzwań
Uczenia się
Świadomości
Kreatywności
Integralności
Samorozwoju / wzrostu
Autoekspresji / wyrażania własnego „ja”
Poczucia własnej wartości
Samoakceptacji
Szacunku dla siebie
Osiągnięć
Prywatności
Sensu
Poczucia sprawczości i wpływu na swoje życie
Spójności
Zaufania
Świętowania zaspokojonych potrzeb, spełnionych marzeń, planów i opłakiwania niezaspokojonych
Celu
Potrzeby związku z innymi ludźmi:
Przyczyniania się do wzbogacania życia
Informacji zwrotnej, czy nasze działania przyczyniły się do wzbogacania życia
Przynależności
Wsparcia
Wspólnoty
Kontaktu z innymi
Towarzystwa
Bliskości
Dzielenia się: smutkami i radościami; talentami i zdolnościami
Więzi
Uwagi, bycia wziętym pod uwagę
Bezpieczeństwa emocjonalnego
Szczerości
Empatii
Współzależności
Szacunku
Równych szans
Bycia widzianym
Zrozumienia i bycia zrozumianym
Zaufania
Ciepła
Miłości
Intymności
Współpracy
Wzajemności
Potrzeby radości życia:
Zabawy
Humoru
Radości
Łatwości
Przygody
Różnorodności / urozmaicenia
Inspiracji
Prostoty
Dobrostanu fizycznego/emocjonalnego
Komfortu / wygody
Nadziei
Potrzeby związku ze światem:
Piękna
Kontaktu z przyrodą
Harmonii
Porządku
Spójności
Pokoju
Social Media